Koçluğun pek çok araçları vardır. Bunlardan biri; “Yaşam Çarkıdır”. Yaşam koçları danışanları ile bir araya geldiklerinde; Danışanın özellikle belirlediği bir konu yoksa gündem belirlemek için, koçun kullanacağı tekniklerden biridir. Koç, danışana gündemi olup olmadığını sorar. Gündem konusunda netleşmek için, önündeki kağıda bir yuvarlak çizer. Sekiz bölüme ayırır. Bölümlere isim verir. Bölümler;

  • İlişkiler
  • Para
  • İş
  • Fiziksel şartlar
  • Aile
  • Sağlık
  • Hobi
  • Aşk

Daha sonra her birine 1 ile 10 arasında puan verilmesi istenilir. Değerlendirilmesi yapılırken, en düşük puan verilmiş olanlar üzerinden konuşulması gereken alanlardır. Koç, bu alanlarla ilgili konuşup konuşmak istemediğini sorar. Danışan kafasında netleştirdikten sonra gündem belirlenmiş olur.

Yaşam çarkı, danışan ve uygulayan herkes için çok pratik bir teknik olmakla birlikte kişinin gelişim ve değişim için hangi alanlarda çalışacağını bulmaya yardımcı olmaktadır.

Yaşamın 8 rengi vardır. Genel olarak insanların ortak bu noktalarda sorunlarla karşılaştıklarını görürsünüz. Mutluluk ve tatmin noktasında en çok ilişkiler, para, iş, aşk gibi konular ön plandadır. Değerlendirme yaptığınızda yüksek puan verdiğiniz bölümler mutluluk ve tatminin üst düzeyde olduğunu gösterir. 5’den aşağı puanlar değişmeniz gerektiği ve sizi tatmin etmeyen bölümlerdir.

Hayattan bıkmış, yorulmuş, kendinizi keyifsiz hissediyor olabilirsiniz.  Neden böyle oluyor diye hayıflanıyor olabilirsiniz.

Tamda bu durumlar için uygun bir çalışma. Bu çalışma ile birlikte daha rahat çözüme yöneleceksiniz. Ben de hayatımın bazı dönemlerinde böyle çalışmalar yapıyorum.

Kendinize soracağımız bazı sorular çözüme yönelik olacaktır. Sözgelimi;

Bu alanları iyileştirseydim hayatım nasıl olurdu? Ne yaparsam bu mutsuz olduğum alanlar çok daha iyi olur? Neler yapmak mümkün?

Çark sayesinde tabloyu net olarak görür, mutsuz alanları fark eder, değiştirme şansınızı artırırsınız.

Hangi sorun olursa olsun  “hayal ettiğim hale nasıl getiririm?” diye sorulması para, aşk, kariyer vs. gibi alanlarda ilerlemek mümkün.

Yaşam çarkı, yaşamı analiz etmek ve daha iyi hale getirmek için planlamaktır. Bir anlamda denge sağlamaktır.

Kendinizi ne zaman, hangi konuda iyi hissettiğinizi anlayamamış olabilirsiniz. İmkânlarınız destek almak için sınırlı olabilir ayrıca kararsız kaldığınız ve nereden başlayacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. Tamda işinize yarayacak pratik bir teknik sunuyorum size. Umarım işinize yarar.

Şifalanmanız dileğiyle…

Yaşam koçu& Nlp -Bioenerji- Eft Uygulayıcısı

Emel Baykara