Berrin’le yollarımız grafik-tasarım kursunda kesişti. Kurs sonrası birbirimizi takip etmeye devam ettik. Berrin gezi yazıları yazıyordu. Bir sloganla yola çıktı ve dikkat çekmeyi başardı. Onunla gezi yazıları ve katıldığı projeleri konuştuk.

Berrin kısaca kendini tanıtır mısın?

Merhabalar Emelciğim. Bu güzel röportajın için öncelikle teşekkür etmek isterim.

Mali Müşavir olarak senelerce kurumsal bir firmada çalıştım. Ailem büyüdükçe onlara daha çok zaman ayırmak benim için daha anlamlı gelmeye başladı. Çocuklarımla evde yaptığımız etkinlikler ve gezilerimizi fotoğraflamaya başladım. Sonuç olarak; tüm bu yaşanılanların başka ailelere de yararı olmasını istediğimden blogger olmaya yazmaya karar verdim. 2013 yılından bu yana Çocukla Gezin blogunda, ailemle beraber ziyaret ettiğim yerleri paylaşıyorum. Geziler esnasında fotoğraf gerektiğinden amatör bir ruhla fotoğraf çekmeyi de ihmal etmiyorum.

Gezmek senin için ne ifade ediyor?

Çoğu insan için gezmek özgürlükle eşittir. Ama bence insanın kendini tanıması ve böylelikle özgürleşmesini sağlayan bir yoldur.

Neleri gezdin?

Çoğunlukla Türkiye sınırları içerisinde ve bazı ülkeleri…Çocuklarla Ege, Marmara, İç Anadolu bölgesiyle Akdeniz’in bir bölümünü gezdik. Yurtdışında ABD, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya’nın belli başlı şehirlerini gördük.

“Çocukla gezin sloganı” ile yola çıktın, çocuklarla gezmek zor muydu?

Benim için değil. Ama çoğu arkadaşım o zamanlar nasıl yaptığımı soruyorlardı. Fark ettim ki, herkesin biraz cesarete biraz da tecrübeyi öğrenmeye ihtiyacı vardı. O sebeple sloganım “Çocukla Gezin” oldu.

Kaç yaşlarındaydılar gezmeye başladıklarında?

Hatırladığım kadarıyla oğlum 3 aylıktı… Orhan’la beraber kendimizi Marmaris’te bulmuştuk…

ÇOCUKLARLA GEZİLER…

Seviyorlar mıydı gezmeyi? 

Hem de nasıl.

Kesinlikle tavsiye eder misin?

Çocukla gezmeyi mi? Tabiiki.. Şimdi onlarla gezelim ki, büyüdüklerinde tek başlarına yaşamlarını keşfetmeyi başarsınlar. Zaten büyüyünce benimle gezmek isteyecekler mi? Ya da ben onlara ayak uydurabilecek miyim? O yüzden şu muhteşem yaşlarının tadını çıkarıyorum. Herkese de bunu öneririm.

Hala çocuklarla geziyor musun?

Pandemi sebebiyle çok gezemiyoruz ama mümkün olduğunca yakın çevrelerde açık hava mekanlarını ziyarete gidiyoruz.

Gezmenin onlara bir katkısı oldu mu?

Tabi. Mesela bebekken veya hala uyku saatleri takibindeyken bulundukları her ortamda uyumayı öğrenmişlerdi. Ya da ziyaret ettiğimiz ülkelerde meyve sebze ne bulursak yemeyi dolayısıyla yeni kültürlere açık olmayı öğrendiler. Tabi bu da şimdi kendilerini farklı ortamlarda bile olsalar daha güvenle ifade edebilen görüşünü savunmaktan çekinmeyen birey olma yolunda katkı sağladı.

İlerde büyüdüklerinde “daha çok gezmek” gibi hayalleri var mı? 

Evet var, olmaz olur mu…

Kaç yaşından beri hem geziyor hem yazıyorsun?

Haftasonları babam mutlaka bir yerlere götürürdü bizi. Ama en uzun yolculuğumuz sanırım 13 yaşlarındayken Çanakkale üzerinden İzmir’e doğruydu. Yazmaksa o zamanlar sadece hikayelerden ibaretti.

Yazı ve gezmeyi birleştirmek nasıl aklına geldi?

Aslında biraz tesadüfi. Ziyaret ettiğimiz mekanları merak eden çocuklu bebekli arkadaşlarım, gitmeye çekiniyorlardı. Çünkü herhangi bir beklenmeyen durumla karşılaşmak gününüzü mahvedebilir. Arkadaşlar bana sormaya başlayınca blog açmak ve fotoğraflarla beraber tecrübelerimi anlatmak fikri doğdu.

Yazı yazmak mı, gezmek mi? Tercih etsen hangisi ağır basar?

Gezmek tabii.

Gezi üzerine yazmak diğer türlere göre zor mu?

Bunu ayırt etmek zor bence. Ama yaşadığın şeyi kaleme almak daha kolay olsa gerek.

Sanırım bir dergide yazın yayınlanmıştı? Nerede, ne zaman, nasıl yayınlandı anlatır mısın?

Birçok dergide yazılarım yayınlandı. Mother & Baby, En İyisini Annem Bilir, Pegasus Airlines, Anne Bebek dergisi gibi… Ayrıca BinYaprak gibi kadınlara sosyal destek veren bir dijital platformda da kurumsal iş hayatı tecrübelerime dayanan yazılarım yayınlandı. Bununla beraber haber dijital platformu olan Hürriyet’in “yazarkafe.com” sitesinde seyahat yazılarımı paylaştım. Aynı şekilde gezimanya.com da bir ara seyahatlerimi paylaştım.

 Hayalini kurduğun ama hep bir sebeple yapamadığın işlerin peşinden ne olursa olsun gitmek gerektiğini anladım. Çünkü hayat o zaman sana gülümsemeye başlıyor.

Fotoğraf çekmeye de merakın var? O nasıl başladı?

Önemli anlar, hep aklımda siyah beyaz kareler olarak kalırdı. Eskiden dedemin Zenith marka fotoğraf makinesini alıp, incelemeyi çok severdim. Yıllar sonra ilk işimden kazandığım maaşımla ilk aldığım şey bir fotoğraf makinesiydi. Artık kendi karelerimi unutulmaz kılabilirdim.

Gezilerin etkisi oldu mu?

Çocuklarla gezerken seyahat fotoğrafı çekebilmek harika. Ama daha sofistike fotoğraflar için kesinlikle tek başına ayırabileceğin zaman gerekir.

Fotoğrafla ilgili bir projeden bahsetmiştin; fotoğraf sergisi demiştin. Bu teklif kimde? Nasıl geldi?

Sarıyer Halk Eğitim Fotoğraf kursunda sınıf öğretmenimiz fotoğraf projesi hazırlamamızı istemişti. Bu projenin sosyal içerikli olması tek şarttı. Aklımda harika bir fikir vardı. Bir insanın kendi yaşamında asla vazgeçmek istemeyeceği 3 objesinin ne olduğu üzerine bir fotoğraf projesi yapabileceğimden bahsettim.

Hocam Şule hanım, bu fikrimi beğendi ve beni destekledi. Böylelikle 60 kişiye yakın kişinin, kendilerini ait hissettikleri; yaşam alanlarında, seçmiş oldukları; üç obje ile beraber portre fotoğraflarını oluşturdum.

Foto kitabımla, 2019 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisinin açmış olduğu “İstanbul Photobook 4. Festivali’nde” yer aldım. Benim için muhteşem bir gündü. Halen sergiler devam ediyor.

Örneğin; bu hafta, Gaziosmanpaşa Belediyesinin “Kadınlara Şiddete Karşı” toplum bilincinin gelişmesine yönelik gerçekleştireceği “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Sergisi’ne” bende bir adet fotoğrafımla katılıyorum.

Sergiden Görüntüler

Bu yaptığın işlerin sana katkısı ne oldu?

” Hayalini kurduğun ama hep bir sebeple yapamadığın işlerin peşinden ne olursa olsun gitmek gerektiğini anladım. Çünkü hayat o zaman sana gülümsemeye başlıyor.”

Gelecekte en çok neyi hayal ediyorsun?

Yeni kitaplarımı ve fotoğraf sergilerimi hayal ediyorum.

Ne güzel… Umarım gerçeğe döner.

Başka projeler, yeni geziler ya da çalışmalar var mı?

Dünyanın zor zamanlardan geçtiği şu dönemde, önceliklerim projeler veya çalışmalarımdan daha farklı yönlere gitmeye başladı. Yine de aklımda var olan ve bu dönemde yapabileceğim projeleri canlı tutmaya çalışıyorum. Tabi bunları yapmaya çalışmak şu anda zor olsa da, tutkuyla bağlı olduğum çalışmalarıma devam ediyorum.

Çok güzel işler yapıyorsun, tebrikler. Başarılarının devamını diliyorum. Eminim pek çok kişi de seni takip etmek isteyecektir.

Web: Şehri Çocukla Gezin | Berrin Kuray (cocuklagezin.com)

İnstagram hesabı: Berrin Kuray (@cocuklagezin) • Instagram fotoğrafları ve videoları

Fotoğraflar için: bit.ly/2EyIjVc