Hayal kurmak, zihinden geçen düşüncelerin canlanması, imgelenmesi, görüntülenmesi olayıdır.

Herkes hayal görebilir mi? Elbette görebilir. Hatta çokta sağlıklı bir durumdur. Fakat nereye kadar sınırları vardır.

Psikolojide hayal etmenin sınırı nedir?

Gerçeklikten koparan hayaller birer sınırdır. Hayallerin kontrolden çıkması, sağlıklı düşünememe ve karar verememe durumunda tehlikeli bir hal alır.

Gerçeklikten kopmadan kurulan hayaller zararsızdır. Günümüz insanı hayal kurmaktan ve o hayale kapılmaktan korkuyor. Ancak hayatta neşe ve coşku oluşturmak içinde hayaller kurmalıyız. Hayal kurmak, bizi canlandırır, motive eder ve harekete geçmemizi sağlar.

Can sıkıntısı, bunalım ya da eğlenmek, daha iyi hissetmek için hayal kurulabilir. Hayal kurup gerçekleştirmek için çabalamak, insanı hayata bağlar. Sonrası bu hayalin gerçekleşmesi de övünç kaynağı olur.

En son ne zaman hayal kurmuştunuz? Çocukken mi? Bunu biraz düşünelim mi?

Çocuklar nasıldır? Eğlenceli, meraklı, yaratıcı ve oyuncu olurlar. Yetişkin olmak, sorumluluk almak çocukken edindiğimiz özellikleri kaybetmemizi gerektirmez. Bir çocuğun en önemli yeteneği hayal gücüdür. Belki de içimizde var olan küçük çocuğa temasta olmadığımızda hayata dair coşku ve mutluluklarımızı da kaybediyoruz.

 İçimizdeki küçük çocuğu görmeyi seçmeliyiz ve onunla tekrar temas etmeliyiz. Bunun için öncelikle çocuklara bir bakın. Nelere gülüyorlar? Olaylara nasıl yaklaşıyorlar? Eğlenmek için neler yapıyorlar?

Bu işin sırrı ; “düşünmek ve duygular”.

Hayal kurmak için düşüncelerin serbest olması gerekir. Çocuklar bu konuda çok tatlılardır, utanmazlar ve çekinmezler. Çok iyi rol yaparlar. Duygularını rahat ifade ederler. Doğrudan düşündüklerini söylerler.

Meraklı bir çocuk kurcalamayı sever, öğrenmeyi sever. Bunlar yaratıcılığına katkı sağlayacak etkinliklerdir. Çizgi film izleme, karikatür okuma gibi etkinliklerde yaratıcılığa katkı sağlar.

Buradan yola çıkarak benzer etkinlikler yapmak faydalı olabilir.  Heyecan ve coşku oluşturmak kişinin elindedir.

Bir yetişkin birey olarak çocuksu bir tavır elbette ki yerine göre yapılmalıdır. Sonra iyimserlik hali de çok önemlidir. Geleceğe dair güzel hayaller kurmak, umutla yaşama tutunmayı sağlar. Kimi insanlar kötü hayaller kurabilir, karamsar bir tutum da sergileyebilir ancak olumsuz imgeler bir süre sonra kâbuslara dönebilir.  Zihindeki olumsuz düşünceler hayal kurmayı ve bundan keyif almayı engeller.   Yaşamda  keyif yaratmak için hayal etmenin kişiye katkısı çok fazladır.

Neşeyi, coşkuyu ve güzel enerjileri hayatınıza dahil etmek için,  iyimser olmalı, güzel hayaller kurmalısınız ve güzelliklere odaklanmalısınız. Böylelikle enerjiniz artacaktır. Bununla birlikte rahat ve gevşemiş olmanız da çok önemlidir. Stresli, gergin bir haldeyken  düş kurmak, oyunlar oynamak çok zor olacaktır. Zihnin esnek olması, dinlenme halinde olmasıyla mümkündür. Rahatlatıcı müzikler dinlemek hayal kurmak için zemin hazırlar.

Bazı küçük çalışmalar ve öneriler sunmak istiyorum. Hazır mısınız?

Başlıyoruz!

ÇALIŞMA: 1.

Hayatta olmasını istediğiniz dilek ve isteklerinizi kâğıda önem sırasına göre yazın. Ne istediğinizi bilmek çok önemlidir.

ÇALIŞMA: 2.

Hayatta olmasını istediğiniz dilek ve isteklerinizi kâğıda önem sırasına göre yazın. Ne istediğinizi bilmek çok önemlidir.

Beynimiz olumsuza daha kolay odaklanır. Hemen en kötü senaryoyu düşünür. Şimdi hedeflediğiniz, ilerletmek istediğiniz, çok istediğiniz bir durum seçin. Muhtemelen her zaman olayların gidişatında olumsuz düşündüğünüz zamanlar olmuştur. Bunu kağıda yazın. Evet, tüm detaylarıyla yazmanızı istiyorum. Ayrıntıya girin.

Sonra hemen yazının altına EN İYİ SENARYO’YU YAZMANIZI istiyorum. O konuyla ilgili en iyi ne olabilir? Olay nasıl gelişir? Nasıl ilerler? Ne olsun isterdiniz? Mutlaka detaylarına kadar yazın. İnsanların mimikleri, vücut dili nasıl? Nasıl duygulara sahipsiniz? Ortamın kokusu nasıl? Ne tür konuşmalar oluyor? Vs. Bu çalışma ile hayal kurma becerisi için, ilk adımı atmış olacaksınız. Bu tür çalışmaları arttırdıkça olumlu düşünme yeteneğinizde gelişecek.

ÇALIŞMA:  3.  Şimdi çok tatlı bir çalışma önereceğim.

HAYAL PANOSU

Dergi ve gazeteden hayallerinize dair resimler bulun, kesin ve renkli bir kartona yapıştırın. Hepsini ifade eden simgesel resimler olabileceği gibi detayları da küçük notlar halinde mini kağıtlara yazıp yine aynı yere yapıştırabilirsiniz.  Baş ucunuza asmayı da unutmayın. Sürekli görmek, beyninizi sürece hazırlayıp, ikna olmanızı ve çabalamanıza yardımcı olacaktır.

ÇALIŞMA: 4.

Bir takım enerjik oyunlar. Örneğin;

Evden çıktınız. Kapının önündeyken gökyüzünden küçük paraların başınızın üstüne düştüğünü imgeleyin( gözünüzün önüne getirin). Altın paralar, zümrütler, elmaslar, hepsi gökyüzünden yağmur gibi kafanıza düşüyor. Kalpler yağıyor, şans goncası akıyor, akıyor. Kupalar, alkışlar düşüyor.  Ellerinizi açın ve hepsini toplayın.

**Para, bolluk, şans, aşk vs. size kolaylıkla geliyor( Buraya da bir küçük olumlama bırakıyorum).

**İstediğiniz her neyse onun size kolaylıkla geldiğini hayal ediyoruz.:)

Siz de kendinize göre farklı oyunlar geliştirebilirsiniz.

ÇALIŞMA: 5.

Hayvanların sevimli hallerinin videoları ve çocukların sevimli videolarını izleyin. Bol bol çizgi film izleyin. Çocuk filmleri bu anlamda hem yaratıcılığı tetikliyor hem de olumlu düşünmeye de katkısı sağlıyor.

Artık ne yapacağınızı biliyorsunuz. 🙂

Hadi gidin hayal kurun! 🙂